İstanbul
DOLAR31
EURO34
ALTIN2101

O borçlara af geliyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
O borçlara af geliyor
Meclis'e sunulan Torba Yasa'nın ayrıntıları belli olmaya başladı. Torba Yasa'da yer alan bir madde ise vatandaşları sevindirecek türden...

80 maddelik torba yasa teklifi içinde Genel Sağlık Sigortası borçlarına ilişkin de bir madde bulunuyor. GSS prim borçları birikmiş birçok kişi bu maddenin yasalaşması ile birlikte rahatlayacak. Meclisin teklifi onaylaması ile birlikte milyonlarca kişinin GSS prim borçluları bir kerede bilinecek.

TGRT'nin haberine göre torba yasa teklifindeki 54. madde kapsamında GSS prim borçlularına af gelmesi bekleniyor. Konuyla ilgili madde için torba yasa teklifinde ise şunlar kaydedilmişti:

HER AY 402 TL BORÇ EKLENİYOR

Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş ise konuya ilişkin, sigortası olmayan tüm vatandaşların GSS primi olarak her ay hanesinde 402 TL borç kaydedildiğini belirterek, “Genel Sağlık Sigortası borcu olan, daha önce yeşil kartlı diyebileceğimiz vatandaşlarımız herhangi bir işte çalışmadığından dolayı her ay hanesine 402 TL GSS primi bir de bunun gecikmiş bir şekilde gecikme zammı var.

Birikmiş büyük borçlar var. Ve Torba Kanunda bununla ilgili sürpriz bir madde var. 1 Ocak 2024 tarihine kadar birikmiş GSS prim borçları, bu borçların faizleri ve gecikme cezalarından devlet tamamen vazgeçecek. Devlet artık primlerinin de aslını istemeyecek." ifadelerini kullandı.

İsa Karakaş, bu düzenlemenin şimdiye kadar yapılmış en köklü af düzenlemesi olduğuna da dikkat çekerek kapsamı ile ilgili olarak “1 Ocak 2024’e kadar tahakkuk etmiş olan borçların tamamı silinecek. Hem prim tutarı hem de gecikme cezaları tamamen silinecek.” ifadelerini kullandı.


Trabzonspor’a müjdeÖnceki Haber

Trabzonspor’a müjde

Trabzonspor'un Yeni Transferi Yine SakatlandıSonraki Haber

Trabzonspor'un Yeni Transferi Yine Sakat...

Haber Yorumları

  • Ts29-11-2023 23:04

    Odiyenler ne olacak

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar