İstanbul
DOLAR32
EURO34
ALTIN2437

“Otizmli Öğrenciler İçin Özel Arayüzler” İçmimari Tasarım Yarışmasının Kazananları Belli Oldu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
“Otizmli Öğrenciler İçin Özel Arayüzler” İçmimari Tasarım Yarışmasının Kazananları Belli Oldu
İçmimari öğrencileri, “Otizmli Öğrenciler İçin Özel Arayüzler” tasarım yarışmasında eğitim ve sosyalleşme mekanlarının işlevselliğinin önemine dikkat çekmek için yarıştı.

BABA Yapı sponsorluğunda, İçmimarlar Odası, Tohum Otizm Vakfı ve Değer Otizm Derneği işbirliğinde “Otizmli Öğrenciler İçin Özel Arayüzler” sloganı ile düzenlenen yarışmanın bu sene ilki gerçekleştirildi. Mobilya ve işlevsel yüzey tasarımı yarışmasının teması otizm bilinci ve özel gereksinimli bireylerin eğitim-sosyalleşme mekanlarına yönelik özgün tasarımlar olarak belirlendi. Plywood (Kontrplak) malzeme ile mobilya ve işlevsel yüzey tasarımı yarışması Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde içmimarlık lisans bölümünde okuyan tüm içmimari öğrencilerine düzenlendi.

Yarışmaya katılan öğrenciler otizmli öğrencilerin sosyalleştikleri ve eğitim aldıkları mekanlarda gündelik hayatın zenginleştirilmesine katkı sağlanması için Plywood ürünleri kullanılarak ince motor becerilerinin çalışılabileceği, duyusal ihtiyaçların karşılanabileceği işlevsel mobilya ve duvar üniteleri tasarladılar.

Baba Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ekşi “Bu yarışmayla amacımız toplumda var olan özel gereksinimli otizmli bireyler için bir farkındalık yaratmak, yaşam kalitelerinin ve eğitimlerinin niteliklerini arttırmak. Sadece otizmli bireylerin değil, tüm özel gereksinimli bireylerin hakkı olan iyi bir eğitimin; doğru ve ihtiyaçlar özelinde tasarlanmış, gereksinimlerin niteliğine özgü kurgulanmış mekanlarda mümkün olabileceğine inanıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz ödül töreninde dereceye giren öğrencilerin tasarımlarını üreterek onlara bir sürpriz hazırladık. Yarın otizmli öğrencilerin bu sınıflarda eğitim alacak olmaları bizi ayrıca heyecanlandırıyor. Örnek bir proje olduğunu düşünüyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kazananlar ve Ödüller.

Mobilya Kategorisinde; Antalya Bilim Üniversitesi öğrencisi Türkü Yılmaz “Çok Amaçlı Oyun Masası” projesiyle, duvar ünite kategorisinde de İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencisi Ezgi Nisa Şahin “Harmony Wall” projesiyle birincilik kazandı. Kazanan projelere 1000’er $ değerinde teknoloji hediye çeki verilirken, halk oylamasında Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Abdullah Karadeniz “Elly” projesiyle 500 $ değerinde teknoloji çeki aldı. Kazanan tasarımlar 14 Mart 2024 tarihinde Tohum Otizm Vakfı Eğitim Kurumunda düzenlenen ödül töreni ile açıklandı.

Dereceye Giren Öğrenciler Teşekkür Belgelerini Aldılar

“Otizmli Bireyler için Özel Arayüzler” tasarım yarışmasının jüri üyeleri; İçmimarlar odası Genel Başkanı İsmet Tekeli, İçmimarlar odası 13-14-15 dönem İstanbul şube başkanı Gül Merve Yılmazer, Akademisyenler Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Osman Arayıcı, FSM Vakıf Üniversitesi Doç. Dr. Salih Salbacak, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğr. Gör. Öznur Özgan, Baba Yapı Kurucu Ortağı Mehmet Ekşi, Mimar ve sanatçı Rıfat Baltaoğlu, İçmimarlar Ahen Kurtuluş ve Nursema Öztürk, Tohum Otizm Vakfı Kurucusu ve Başkanı Aylin Sezgin, Değer Otizm Derneği Kurucu Başkanı Hatice Şule Gökırmak, dereceye giren öğrencilere teşekkür belgelerini takdim etti.

Baba Yapı Hakkında:

2015 yılında Dr. Elçin Kılıç ve Yük. İnş. Müh. M. Mehmet Ekşi tarafından nitelikli endüstriyel kontrplak ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan Baba Yapı A.Ş. plywood ve türev malzemelerinde Türkiye’nin lider tedarikçi şirketidir. Çevreye ve gelecek nesillere verdiği değer çerçevesinde, Baba Yapı sosyal sorumluluk kavramını misyon edinmiş ve bir çok kurumsal sosyal sorumluk kampanyaları gerçekleştirmiştir. Bugüne kadar gerçekleştirdiği STK işbirliklerine, Tohum Otizm Vakfı, Değer Otizm Derneği ve TMMOB İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi işbirliği ile tedarik ettiği ürünler kullanılarak Otizmli bireyler için farkındalık yaratacak yeni bir projeyi daha ekliyor.

 


Gineli yıldız Trabzonspor'da! 3+1 yıllık anlaşma sağlandıÖnceki Haber

Gineli yıldız Trabzonspor'da! 3+1 yıllık...

FETÖ’nün kritik ‘dinleme’ davasında sona gelindi Vecdet Öz’den tarihi çağrıSonraki Haber

FETÖ’nün kritik ‘dinleme’ davasında sona...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar