İstanbul
DOLAR31
EURO34
ALTIN2101

Yargıtay'dan çok konuşulacak emekli maaşı kararı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yargıtay'dan çok konuşulacak emekli maaşı kararı
Yargıtay'dan çok konuşulacak emekli maaşı kararı. Artık milyonlarca emekli maaşlarından yapılan bu kesintilerin iadesini alabilecek.

Emekliler için önemli bir karar geldi. Yargıtay'ın emeklilere yönelik yaptığı açıklamaya göre, emeklilerin gelir, aylık ve ödenekleri muvafakat alınmadan haczedilemez ve bloke konulamaz. Bankaların emeklilerin maaşlarından kesinti yapması, izin alınmadan mümkün değildir. Eğer bu tür kesintiler yapılıyorsa, dava yoluyla iade edilebilir.

Yargıtay'dan çok konuşulacak emekli maaşı kararı 'Artık bu kesintilerin iadesi alınacak' 3

Çekilen kredi, senet ile yapılan taksitli borçlanmalar, vergi borcu ödemeleri başta olmak üzere hacizle karşı karşıya kalan emeklilerden CİMER, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Alo 170'e çok sayıda şikâyet geldi. Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre, emeklilerin gelir, aylık ve ödenekleri bankalar tarafından muvafakat alınmadan haczedilemiyor, bloke konulamıyor.

Yargıtay'dan çok konuşulacak emekli maaşı kararı 'Artık bu kesintilerin iadesi alınacak' 4

Haczi yasaklanan gelir, aylık, ödeneğin haczine ilişkin talebin icra müdürünce reddedilmesi gerekiyor. Yüksek Yargı da "yaşam hakkı" olarak değerlendirdiği emekli aylığında bankaların bloke, kesinti yapma hakkı olmadığı yönünde karar verdi.

Yargıtay'dan çok konuşulacak emekli maaşı kararı 'Artık bu kesintilerin iadesi alınacak' 5

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre; Yıllarca çalışıp emekliliğe hak kazananların en önemli geçim kaynakları aylıkları olup borçlar, nafaka nedeniyle kesintiler konusu en çok yargıya taşınan konuların başında geliyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık sigortası Kanunu'nun 93. Maddesi;

Yargıtay'dan çok konuşulacak emekli maaşı kararı 'Artık bu kesintilerin iadesi alınacak' 6

"Sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez" hükmünü içeriyor.

Yargıtay'dan çok konuşulacak emekli maaşı kararı 'Artık bu kesintilerin iadesi alınacak' 7

Buna göre, emekli, dul, yetim aylıkları nafaka borcu dışında haczedilemiyor. Emekli olunan sigorta koluna göre bir ayırım bulunmuyor. Haciz için emekli olan kişinin onayı gerekiyor. Ancak, haciz uygulamasında emeklinin adına kayıtlı aracı, evi, arazisi varsa icra gelebiliyor.

Yargıtay'dan çok konuşulacak emekli maaşı kararı 'Artık bu kesintilerin iadesi alınacak' 8

Farklı borçlar nedeniyle emekli aylık hesaplarına icra müdürlüklerince bloke konulması ya da doğrudan banka hesabından kesinti yapılması söz konusu alabiliyor. Bazı bankalar kredi sözleşmesi imzalatarak emekli aylığını teminat gösterip belirli miktar kredi kullandırabiliyor.

Yargıtay'dan çok konuşulacak emekli maaşı kararı 'Artık bu kesintilerin iadesi alınacak' 9

Kredi ödemesinde sorun yaşanması halinde banka emekli hesabına yatan paradan kesinti yapıyor. Hukuka aykırı bir şekilde yapılan bu kesintiler için dava yoluyla iade sağlanabilir. Yapılan kesintiler istirdat davası (geri isteme) açılarak (bir yıllık hak düşürücü süreye tabi) geri alınabilir.

Yargıtay'dan çok konuşulacak emekli maaşı kararı 'Artık bu kesintilerin iadesi alınacak' 10

Kesintilerin durdurulması için dava açılırken ihtiyati tedbir talep edilir. Menfi tespit talebinin de dava dilekçesinde belirtilmesi gerekiyor. Menfi tespit talebinin kabul edilmesiyle banka hesabındaki kesinti kalkar.

Yargıtay'dan çok konuşulacak emekli maaşı kararı 'Artık bu kesintilerin iadesi alınacak' 11

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun verdiği kararlarda da, menfi tespit ve istirdat davalarıyla tahsil edilen tutarın iadesi sağlanabildiği gibi, emekli aylığından kesinti de durdurulur.

Yargıtay'dan çok konuşulacak emekli maaşı kararı 'Artık bu kesintilerin iadesi alınacak' 12

PRİM BORCU OLANLAR

Mevcut uygulamada emekli aylıklarına nafaka, SGK prim alacakları nedeniyle haciz konulabiliyor. Kanunun 88. Maddesine göre SGK'nın emekliden prim, sosyal güvenlik destek primi gibi alacakları varsa emekli aylığı üzerinden haczedilebiliyor. Ancak haczedilecek aylık miktarı emekli aylığının dörtte birini geçemiyor.

Yargıtay'dan çok konuşulacak emekli maaşı kararı 'Artık bu kesintilerin iadesi alınacak' 13

Emekli vatandaşlar aylıklarındaki kesinti, banka blokesinin kaldırılması için Tüketici Hakem Heyetlerine de başvurma hakkına sahip bulunuyor. Aylığa haciz uygulanamamakla birlikte emeklinin üzerine kayıtlı araç, ev, arazi varsa bunlar icra edilebilir.

Yargıtay'dan çok konuşulacak emekli maaşı kararı 'Artık bu kesintilerin iadesi alınacak' 14

İKİ KESİNTİ BİRDEN YAPILAMAZ

Yüksek yargı, net asgari ücretin altında kalan emekli aylığından nafaka dışında prim borcu için kesinti yapılmasını kanuna aykırı buldu. Emekli aylığının dörtte biri oranında nafakayla birlikte prim kesintisi yapılması üzerine açılan davada yerel mahkeme vatandaşı haklı buldu.

Yargıtay'dan çok konuşulacak emekli maaşı kararı 'Artık bu kesintilerin iadesi alınacak' 15

Yargıtay da, emekli aylığı ile kişilere yaşamlarını sürdürmeleri için güvence sağlandığına, kişinin yaşam hakkı olduğuna, bundan vazgeçilemeyeceğine dikkat çekerek kararı onadı.


Umut Bozok'un yerine Trabzonspor'a geliyorÖnceki Haber

Umut Bozok'un yerine Trabzonspor'a geliy...

Trabzonspor'dan Davy Klaassen girişimi!Sonraki Haber

Trabzonspor'dan Davy Klaassen girişimi!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar