İstanbul
DOLAR28
EURO31
ALTIN1861

Çaya dev zam geldi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çaya dev zam geldi
Türkiye'de çay fiyatlarını belirleyen temel kurum ÇAYKUR'dan sevenlerine kötü haber geldi. Çaya dev zam yapıldı...

Tüketici Fiyat Endeksi'nde (TÜFE) son üç yılda gıda ve alkolsüz içeceklerin payı yüzde 25'in üzerine çıkarıldı. Bu oran 2021'de yüzde 25,94, geçen yıl yüzde 25,32 ve bu yıl yüzde 25,43 olarak belirlendi.

Trabzon Ticaret Borsası'nın verilerine göre, Türkiye'de günlük 245 milyon bardak çay içiliyor. Bu, aylık 735 milyon ve yıllık 8 milyar 820 milyon bardak çay tüketimi anlamına geliyor.

ÇAY İÇMEYEN BİRİNİ BULMAK NEREDEYSE İMKANSIZ

Özellikle yılın ikinci yarısından itibaren çay fiyatları sürekli olarak artış gösterdi. Haziran-Ekim döneminde çay fiyatları yüzde 88 yükselirken, 1 kilogram çayın fiyatı 120 lirayı geçti.

ÇAYKUR, çay fiyatlarına yönelik resmi bir açıklama yapmıyor ve en son Mayıs ayında yapılan duyuruda 'çay fiyatlarındaki zamların gerçeği yansıtmadığı' belirtilmişti.

Ancak, bu hafta içinde ÇAYKUR'un en çok tercih edilen çayının fiyatında yeni bir zam daha yapılarak 147 ila 155 lira bandına yükseldi.

ZAMIN KAYNAĞI BELLİ DEĞİL

Bu fiyat artışının ÇAYKUR'un toptan fiyatlarından mı yoksa marketlerin kendi belirledikleri zamdan mı kaynaklandığı net değil. Haziran ayından bu yana yapılan zamlarla çay fiyatları yüzde 110'un üzerinde bir artış gösterdi.

ÇAYKUR AÇIKLADI

Türkiye'de çay fiyatlarını belirleyen temel kurum ÇAYKUR. Bu yıl yaş çay alım fiyatları Cumhurbaşkanlığı seçiminden yaklaşık 10 gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yüzde 64 oranında artırılarak kilogram başına 11.3 lira olarak açıklandı.

Ancak çay sanayicileri, kuru çay fiyatındaki yükselişin yüzde 120'yi geçmesine rağmen, fiyatın hala yetersiz olduğunu ve 200 liraya çıkması gerektiğini ifade ediyorlar.


Şafak Altun İle Doğanın İnovasyonu Üzerine Söyleşi GerçekleştirildiÖnceki Haber

Şafak Altun İle Doğanın İnovasyonu Üzeri...

Beşiktaş'ın Eski Futbolcusundan Trabzonspor İtirafıSonraki Haber

Beşiktaş'ın Eski Futbolcusundan Trabzons...

Haber Yorumları

  • osman òmerbas18-11-2023 11:19

    oy vermeye devam ediyorsaniz sikayetçi olmayacaksiniz bunlar iyi gunlerimiz

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar