İstanbul
DOLAR32
EURO34
ALTIN2490

Ev sahiplerine büyük şok

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Ev sahiplerine büyük şok
Milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren yasal düzenleme kabul edildi. Sınırlama getirildi tam15 gün süre verildi.

Türkiye 28 Aralık tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan “Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Faaliyetlerinin Düzenlenmesine İlişkin Yönetmelik" ile 1 Ocak 2024'ten itibaren Airbnb ve benzeri günlük konut kiralamaya dair yeni kural ve düzenlemeler getirmiş ve 100 günden az süreyi kapsayan konut kiralamaları “Turizm Amaçlı Konut Kiralaması” kapsamına almıştı.

 

Ev sahiplerine büyük şok 'Sınırlama getirildi' 15 gün süre verildi 2

15 GÜN SÜRE VERİLECEK

Bu kapsamdaki konutların kiralanması ile ilgili denetim ve yetki Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. İzin belgesi olmadan konutlarını kiraya verenlere, kiralama yapılan her bir konut için 100 bin TL idari para cezası uygulanacak ve izin belgesi alarak faaliyette bulunabilmesi için 15 gün süre verilecek. Süre sonunda izin belgesi almadan kiralama faaliyetlerini sürdürenlere 500 bin TL idari para cezası uygulanıyor.

 

Ev sahiplerine büyük şok 'Sınırlama getirildi' 15 gün süre verildi 3

SINIRLAMA GETİRİLDİ

Türkiye'nin ardından Avrupa Parlamentosu da Airbnb'ye sınırlama getirdi. Kabul edilen yasal düzenleme “tüketicileri sahte kısa vadeli kiralama tekliflerinden korurken, uzun vadeli kiralamaların azalması nedeniyle konut sektörü üzerinde oluşan baskıyı da azaltmayı” amaçlıyor.

 

Ev sahiplerine büyük şok 'Sınırlama getirildi' 15 gün süre verildi 4

“Sorumlu ve şeffaf bir kısa süreli kiralama sektörü için yeni kurallar” içeren yasa önerisi, Perşembe günü Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda ele alındı. BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre yeni yasa, 14’e karşı 493 oyla kabul edildi. 33 milletvekili de çekimser kaldı.

 

Ev sahiplerine büyük şok 'Sınırlama getirildi' 15 gün süre verildi 5

Avrupa Parlamentosu tarafından hazırlanan düzenlemeye göre, Airbnb, Booking, Expedia ve TripAdvisor gibi çevrimiçi platformların yaygınlaşmasıyla birlikte Avrupa Birliği (AB) genelinde kısa süreli konaklama kiralama hizmetlerinin hacmi de önemli ölçüde arttı.

Ev sahiplerine büyük şok 'Sınırlama getirildi' 15 gün süre verildi 6

KİRA SÜRESİNE SINIRLAMA GELDİ

Çevrimiçi kısa süreli kiralamalar, AB'deki toplam turistik konaklamanın yüzde 25’ine ulaştı. Yani bir başka deyişle, her dört turistik amaçlı konaklamadan biri, kısa süreli kiralama yoluyla yapılıyor. Bu tür kiralamalar ev sahipleri, turistler ve bazı işletmeler için yarar sağlasa da özellikle konut piyasası için sıkıntılara yol açmaya başladı.

 

Ev sahiplerine büyük şok 'Sınırlama getirildi' 15 gün süre verildi 7

Kısa süreli kiralama ile ilgili uygun kuralların bulunmaması nedeniyle yüksek konut fiyatları, daimi sakinlerin yerinden edilmesi, aşırı turizm ve haksız rekabet gibi sorunların artmasına neden oldu. Bu nedenle birçok turistik Avrupa kenti, Airbnb gibi uygulamalara karşı katı kurallar getirmeye başladı. Hollanda’nın başkenti Amsterdam ve Fransa’nın başkenti Paris’te, konutların tatil için kira süresine kısıtlama getirildi.

 

Ev sahiplerine büyük şok 'Sınırlama getirildi' 15 gün süre verildi 8

YILDA EN FAZLA 30 GÜN KISITLAMASI

Ciddi bir konut sıkıntısıyla karşı karşıya olan Hollanda’da, yaklaşık 7 bin ev Airbnb üzerinden kısa süreli kiralanıyor. Bu nedenle Hollanda’daki konut sahiplerinin, evlerin kısa süreli kiralaması yılda en fazla 30 günle sınırlandırıldı. İspanya’nın Barcelona kenti ise çevrimiçi kısa süreli kiralama uygulamalarına yasak getirdi.

 

Ev sahiplerine büyük şok 'Sınırlama getirildi' 15 gün süre verildi 9

2 YIL İÇİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

AB üyesi 23 ülke, 2022’de kısa vadeli çevrimiçi kiralama uygulamaları için yeni kurallar getirdi. Diğer ülkelerde de bu konuda yasal düzenleme hazırlığı devam ediyor. Parlamento, hem kısa vadeli kiralamadan doğan sorunları önlemek hem de farklı yerel kuralların iç pazarda yarattığı parçalanmayı ortadan kaldırmak için Avrupa genelinde bu düzenlemeyi gündeme getirdi.

 

Ev sahiplerine büyük şok 'Sınırlama getirildi' 15 gün süre verildi 10

Airbnb'nin AB politikaları sorumlusu Georgina Browes da, AFP’ye yaptığı açıklamada, “İlk kez yolun kuralları netleşiyor. Bu da ev sahiplerine, yetkililere ve ziyaretçilere fayda sağlıyor" dedi.

 

Ev sahiplerine büyük şok 'Sınırlama getirildi' 15 gün süre verildi 11

Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen yasa, AB Komisyonu’nun onayının ardından, AB Resmi Gazetesinde yayımlanacak. Üye ülke parlamentoları tarafından da onaylanacak olan yeni yasa en geç 2 yıl içinde bütün AB genelinde yürürlüğe girecek.

KAYNAK: KAMU SON HABER


Toros and Partners’ın yenilikçi bakış açısına IF Design ÖdülüÖnceki Haber

Toros and Partners’ın yenilikçi bakış aç...

Dünyaca ünlü yıldız futboldan men edildi.Sonraki Haber

Dünyaca ünlü yıldız futboldan men edildi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar